Zahrada V Klínarce v Třešti         Právě kvete


Zahrada V Klínarce (ulice V Klínarce) představuje mé součačné působiště. Bydlíme tu společně s Apim, nalezeným psíkem z kultury popelnicových polí. Zahrada (636 m2) patří mým rodičům, kteří ji nevyužívají. Do Klínarky jsme se přestěhovali ze zahrady z Brna 20. 4. 2009.


První bližší kontakty s touto zahradou jsem poznával v roce 2006, kdy jsem zde začal pěstovat zeleninu, tehdy ještě "klasickým" způsobem - řádek ředkviček, řádek červené řepy, řádky hráchu, řádek kopru, salátu, špenátu, máty... Pobývání na zahradě po práci pro mě znamenalo bezvadnou regeneraci a doplnění vypotřebované energie. Úrodu jsem měl uspokojivou. Radost mi přinesla zejména řepa, leč velikosti ředkvičky - neprotrhával jsem ji, kterou jsem většinou chroupal syrovou. Její zemitá chuť si mě získala. Jednou jsem ji dokonce vařenou nabídnul taťkovi, který si po její konzumaci následně myslel, jak jsem se později dozvěděl, že má zánět močového měchýře. Řepa dokáže obarvit opravdu vše. Další zajímavostí pro mě znamenal špenát, z kterého se nakonec vyklubal merlík všedobr (vyséval jsem originální semínka špenátu ze Sema). Semínka z tohoto merlíku dále úspěšně sázím. Jediné, co mi nevzešlo, byla máta peprná.

Zahradu jsme kosili ne-pravidelně jednou až dvakrát ročně křovinořezem.


Poslední dřeviny (do roku 2009) na zahradě V Klínarce zasadil můj taťka v minulém tisíciletí okolo roku 1999 našeho letopočtu. Jednalo se o dva ořešáky královské a několik tůjí kolem plotu. Pět smrčků, jednu borovici a dvě douglasky vysadil kolem jeho památníku (jsou na něm nějaké datumy, ale nevím přesně, co znamenají). Dále se na zahradě nacházejí další tůje a meruzalka srstka s americkým padlí. Ze semínek zde "na divoko" rostou švestky, kdoulovec, bez černý, maliny, ostružiny, kalina obecná, rybíz červený a u plotu kopicovaný javor s vrbou jívou.

Porost zahrady tvoří z větší části bršlice kozí noha (pravidelným kosením však uvolňuje prostor i ostatním rostlinám). Následují vikev ptačí, čičorka pestrá, jetel luční, jetel plazivý, jetel prostřední a jetel ladní, pýr plazivý, kontryhel obecný, rozrazil rezekvítek, šťovík kyselý a tupolistý, pampeliška lékařská, sedmikráska obecná, kopřiva dvoudomá, přeslička rolní, řebříček lékařský, kuklík městský, pryskyřník prudký, drchnička rolní, svlačec rolní, třezalka tečkovaná, kokoška pastuší tobolka, černohlávek obecný, chrastavec rolní, turanka kanadská, hluchavka bílá a nachová, vrbka úzkolistá, podběl lékařský, violka vonná, bika ladní, pomněnka lesní, kopretina bílá, ptačinec žabinec, kerblík lesní, heřmánek terčovitý, rožec obecný a rolní, huseník lysý, kohoutek luční, divizna velkokvětá, zvonek rozkladitý, tolice dětelová, jestřábník oranžový, štírovník růžkatý, kuřinka červená, kapustka obecná, pažitka, svízele, jitrocele a další mnou neznámé byliny a traviny. Typickým je také křen selský, kostival lékařský a lesní jahody. Ukazují se zde i tulipány a narcisy. Přímo u zdi garáže! roste chřest. V roce 2006 jsem kousek od ořešáku vysadil levanduli.

Ze zvířat zde dominují lesní mravenci a hlemýždi (zahradní a malí barevní). Dosti se po zahradě pohybují drozdi, rehci zahradní a kosi, sezónně špačci. Ze sousedních dubů zalétávají na návštěvu sojky obecné, strakapoud a hrdličky. V zimě z okna sleduji sýkorky (koňadra, modřinka, uhelníček), jak hopsají po borovici a z pod kůry vyzobávají různá miniaturní stvoření. Stejně si počíná motýlkovitým třepotáním u konců větví párek králíčka obecného. Žluna zelená zalétává vyzobávat lesní mravence, čímž v jejich mraveništi vytváří 'sopečný' kráter. Hýl obecný, čížek lesní a zvonek zelený patří též k oblíbeným návštěvníkům zahrady. Ostýchavě zde poletují konipasové bílí. Vedle mravenců všeho druhu tu poskakují různé kobylky, poletují včely medonosné, včely samotářky, čmeláci, pestřenky pruhované, vážka rudá... Nad zemí Api prohání bělásky, pod zemí myši. Babočka paví oko Apiho tolik nedráždí. Mezi další motýly patří soumračník jahodníkovitý a babočka síťkovaná. V noci tu začínají (červenec 2009) svítit světlušky. Jednou jsem zde pozoroval křižáka pruhovaného. Jeho kolegové křižáci obecní spřádají své pavučiny nejraději na tůjích. Toleruji zde slimáky - požírače, s kterými jsem uzavřel dohodu o zákazu sežrání více než malého množství úrody. V jezírku u bylinkové spirály se střídají skokan hnědý a ropucha obecná se svými potomky. Při kosení (srpen 2009) jsem odhalil rosničku zelenou. Své útočiště zde nalezli i potápníci vroubení. Občas vídávám ježka s ulovenou kořistí. Mihnuvší se ještěrka je také občas k zahlédnutí. Po dřevěném plotě a brance hopsá černá veverka.

Součástí zahrady je kůlna a dvougaráž s obytnou místností a záchodem.


Nyní tvořím zahradu V Klínarce k obrazu svému. Jediné, co si taťka přeje na zahradě zanechat jsou ořešáky a tůje. S tím, že tůje můžu časem nahradit něčím jiným.

Nejdříve jsme se s taťkovou pustili do výroby dřevěného plotu, aby Api mohl být za mé nepřítomnosti samostatný.

11. 5. 2009 jsem zahradu pokosil taťkovou ruskou kosou, z půlky bravurně naklepanou dědou z Jemnice, z půlky začátečnicky mnou. Vysadil jsem hlošinu okoličnatou od Jardy Svobody.

12. 5. 2009 jsme s taťkou vybudovali bylinkovou spirálu s jezírkem. Vysel jsem na ni mátu peprnou, meduňku lékařskou, směs bazalky pravé, petržel zahradní naťovou, koriandr setý, tymián obecný, dobromysl obecnou a šalvěj lékařskou. Na spirálu jsem také rozhodil měsíček lékařský. Levanduli "Hidcote Blue" jsem koupil a dosadil jako sazeničku. Na divoko mi zde rostou lesní jahody.

15. 5. 2009 jsem se pustil do úpravy terénu ve svahu před tůjemi. Vykopal jsem před nimy necelý půlmetr širokou terásku, abych z ní mohl sbírat plody muchovníků, dřínu a višně, až pod svahem za pár let vyrostou. Napadlo mě, že tuto terásku využiji i na osázení rostlin, které se po tůjích mohou pnout. Osel jsem ji polykulturou fazole pnoucí, hráchu dřeňového raného a lichořeřišnice větší s příměsí kukuřice seté cukrové lahůdkové, ostropestřce mariánského, pupalky dvouleté a mého oblíbeného měsíčku lékařského.

Poté jsem vedle bylinkové spirály začal budovat dvě německé kopy, které jsem osel zeleninovou polykulturou s přímesí ostropestřce mariánského a měsíčku lékařského. Zeleninovou polykulturu tvoří ředkvička, hrách dřeňový raný, fazol keříčkový, mrkev obecná, červená řepa salátová, cizrna beraní a kukuřice setá cukrová lahůdková.

22. 5. 2009 jsem v rohu zahrady u dřevěného plotu na menší vyvýšený záhonek nasel lichořeřišnici větší, hrách (ze sklizně V Klínarce 2006), pupalku dvouletou a samozřejmě měsíček lékařský.

A jelikož mi zbylo dosti materiálu z terénních úprav, vedle německých kop jsem vytvořil tři vyvýšené záhony. Dva pro přebytek sazenic hlávkového červeného zelí, kedluben a brokolice z vyvýšeného záhonku na Kosové. Jednu pro dýně Hokaido.

Veškeré postupy vycházely a vycházejí z návrhu zahrady, který jsem si nejdříve nakrelil.

Na pozemku jsem zaměřil dvě protínající se zemské zóny sv. Jíří.

Api se od chvíle, kdy jsem mu nabídnul ředkvičku, naučil ředkvičky sám vytrhávat a nosit mi je (červen 2009).

4. - 5. 7. 2009 druhé kosení. Tentokrát se vzácnou účastí legendy letního Kinematografu Jířího Čáslavského Zuzkou Pipkovou a její neméně vzácnou kamarádkou Zuzkou V.

3. - 8. 8. 2009 výsadba keřů a popínavek ze Školky Montano z Přerova nad Labem. Keře: krušina olšová 1x, dřín obecný 2x, tis červený 1x, svída krvavá 5x, zimolez pýřitý 6x, dřišťál obecný 3x, brslen evropský 5x, ostružiník křovitý 3x, růže šípková 1x, ptačí zob obecný 2x, čimišník stromovitý 2x, muchovník lamarkův 1x, komule davidova "Border Beauty" 1x, zimolez kamčatský 2x, hlošina úzkolistá 1x, arónie 1x, ibišek syrský 3x, meruzalka alpská 4x. Popínavky: břečťan obecný 3x, přísavník pětilistý 1x.

25. 8. 2009 výsadba jeřábu oskeruše a mišpule německé od zahradníků Smolových.

12. 9. 2009 třetí kosení.

19. - 22. 10. 2009 výsadba stromu, keřů a trvalek (Krakonošovo zahradnictví - Jilemnice; Zahradnictví - Panenská Rozsíčka). Strom: višeň "Královna Hortenzie" 1x. Keře: eleuterokok ostnitý 2x, meruzalka černá - "Fertodi" 4x, arónie 2x, muchovník oválný 2x, maliník obecný 2x, ostružiník křovitý "Thornfree" 1x. Trvalky: denivka 3x, bergénie 2x, barvínek menší 2x, mateřídouška 2x, tymián - T. praecox 2x, bohyška (hosta) 1x.

23. 10. 2009 výsadba muchovníku olšolistého "Martin" a dvou arónií z Ekofarmy Bormato a výsadba jedenácti maliníků obecných od babičky a dědy z Jemnice.

26. 11. 2009 výsadba maliníků obecných ("Canby" 2x, žlutoplodý 2x) a ostružiníků křovitých ("Karaka Black" 2x, "Navaho" 2x) od Radima Peška z Bojkovic.

9. 12. 2009 výsadba topinambur od Beaty z Opavy.

21. 3. 2010 výsadba růže šípkové (řízek ze stráně z Nevcehle).

24. 3. 2010 výsadba netřesků střešních z Gengel o.p.s. a modřenců hroznatých.

25. 3. 2010 osetí parapetního truhlíku ačokčou a jahodníkem měsíčním.

26. 3. 2010 pozoruji, jak si kosí rodinka staví v tůjích hnízdo. V tůjích mizí dlouhá stébla suché trávy, jakoby je tůje samotné pojídaly. Jak blažený a legrační to pohled. Mezitím mi lesní mravenci rejdí mezi prsty u nohou. Příjemná terapeutická masáž. A hle! Vedle mě se zjevuje rosnička zelená, jakoby ji sama země vydala. S objektivem ji doprovázím směrem k jezírku u bylinkové spirály. Nakonec mizí v mělkém mulči německé kopy.

Výsev divokých rajčat (červených a žlutých) od Gengel o.p.s. a výsadba rozmarýnu lékařského do venkovního truhlíku.

30. 3. 2010 sedím na lavičce a připadám si, jako bych byl součástí jedné velké voliéry. Kosi, vrabci, sýkorky, hrdličky, sojky, konipasové, veverka:)...

Osetí německé kopy polykulturou 21 druhy zeleniny a bylinek: petržel zahradní kořenová, pastiňák setý, brokolice, červená řepa salátová, celer bulvový, kedluben modrý raný, vodnice, mrkev pozdní, pór pravý letní, cibule kuchyňská jarní, ředkvička, zelí hlávkové červené letní, kedluben pozdní, hořčice čínská (Brno), rukola (Rakousko), koriandr setý, bazalka pravá, majoránka zahradní, mák setý (pole Vysočina), měsíček lékařský (Klínarka).

9. 4. 2010 výsadba meruzalky červené ('hříženec' z lesa na Kosové).

10. 4. 2010 výsadba šafránů jarních.

11. 4. 2010 osetí vyvýšeného trvalkového záhonku skupinovou kulturou 21 druhy trvalek a samovýsevných rostlin a směsí divokých irských květin: kozlíček polní, hadí mord dřípatý, prvosenka jarní, křez úzkolistý, sléz pižmový, merlík všedobr, čechřice vonná (Planta naturalis); pelyněk brotan, agastache anýzová, barborka obecná, topolovka růžová - černá, čistec hlíznatý (Gengel o.p.s); sléz maurský, maří list balšámový, lebeda zahradní - červená, pupalka dvouletá (Brno); třapatka nachová (Jaroslav Svoboda); kopr vonný, měsíček lékařský (Klínarka); jahodník měsíční, hadí mord španělský.

12. 4. 2010 výsadba ladoněk sibiřských (zplanělé ladoňky z nedaleké stráně).

19. 4. 2010 dosetí bylinkové spirály pažitkou pravou a saturejkou horskou.

Osetí čtyř parapetních truhlíků: lichořeřišnice větší, dýně Hokaido (Třešť), bazalka pravá, dobromysl obecná, šalvěj muškátová (Brno), tymián obecný, fazol obecný keříčkový 'Vojákové' (Brno), koriandr setý, petržel zahradní naťová, pažitka pravá, majoránka zahradní, okurka nakládačka 'Lada'.

Osetí záhonku před topinamburama: slunečnice roční, lichořeřišnice větší, měsíček lékařský (Třešť), kopr vonný (Třešť).

Osetí záhonku před památníkem: slunečnice roční, lichořeřišnice větší, okurka nakládačka 'Lada'; dýně Hokaido, hrách setý, měsíček lékařský, kopr vonný (Třešť).

Výsadba česneku medvědího (Třešť) s kombinací výsevu pitulníku žlutého a popence břečťanovitého (Planta naturalis).

Osetí dvou experimentálních mini záhonků u paty ořešáků: lichořeřišnice větší, petržel zahradní naťová, pažitka pravá; dýně Hokaido, měsíček lékařský, kopr vonný (Třešť).

Výroba treláží pro popínavé rostliny (Pipík).

22. 4. 2010 dosetí trvalkového záhonku česnekem viničním (Planta naturalis).

23. 4. 2010 přesazení náletů javorů ze zahrady do květináčů.

25. 4. 2010 výsadba (do květináčů) semenáčků jabloní a hrušní z hospodářství na Chlumu (okres Třebíč).

29. 4. 2010 tvorba vyvýšeného záhonu (Pipík) tvaru fazole, následně osetého zeleninovo-bylinkovou polykulturou: hrách, měsíček lékařský, kopr vonný (Klínarka); mák setý (pole Vysočina); ředkvička, len setý, slunečnice roční.

3. 5. 2010 dosetí vyvýšeného záhonu 'fazole' pukancovou kukuřicí.

4. 5. 2010 výsadba kdoulovce lahvicovitého (Zahradnictví v Kaštanech - Dačice) a meruzalky srstky 'Hinnonmäki grün' (Agro Brno - Tuřany).

10. 5. 2010 výsadba zimolezu Henryova 2x (Zahradnictví v Kaštanech - Dačice), zimolezu obecného ovíjivého 3x a meruzalky srstky 'Hinnonmäki rot' (Agro Brno - Tuřany).

15. 5. 2010 výsadba česneku na vyvýšený záhon 'fazole'.

16. 5. 2010 osetí druhé německé kopy zeleninovo-bylinkovou polykulturou: směs 'Jana N.' (fazol keříčkový 'Zlatý roh', pohanka, lebeda zahradní červená, lnička, kopr, tuřín, ředkvička 'Lidka', 'Slavia', 'Rampouch', salát 'Král máje', 'Jupiter', měsíček, afrikán a jedno plevelové překvapení); slunečnice roční, kukuřice pukancová, mák setý (pole Vysočina), hořčice čínská (Brno), rukola (Rakousko), petržel zahradní kořenová, pastiňák setý, brokolice, červená řepa salátová, celer bulvový, kedluben modrý raný, vodnice, mrkev pozdní, pór pravý letní, cibule kuchyňská jarní, zelí hlávkové červené letní, kedluben pozdní.

17. 5. 2010 osetí druhého vyvýšeného záhonu zeleninovo-bylinkovou polykulturou: dýně Hokaido, hrách setý, měsíček lékařský (Klínarka); lilek vejcoplodý, patison, ředkvička 'Lada', kukuřice pukancová, slunečnice roční, konopí seté (technické).

Výsadba dýně Hokaido (Třešť), ačokčy a okurky nakládačky 'Lada' do pytle pod oknem.

Výsadba rajčete od Jarky.

Výsadba javoru cukrového (Královská zahrada - Praha) do květináče.

22. 5. 2010 výsadba mochničky trojčetné 3x, rozchodníku 2x a zvonku karpatského 'Blue clips'.

31. 5. 2010 výsadba topolu balzámového z Jemnice.

1. 6. 2010 výsadba dřínu kanadského.

Výsadba citronové trávy do venkovního květináče.

Dosetí bylinkové spirály yzopem lékařským.

4. 6. 2010 první kosení.

13. 6. 2010 výsadba máty peprné, libečku lékařského a mochny husí z Ledče mad Sázavou.

15. 6. 2010 výsadba omanu pravého a anděliky lékařské (Krakonošovo zahradnictví - Jilemnice) a heřmánku římského, bukvice lékařské, pelyňku pontického a pelyňku kozalce (Chaloupky).

21. 6. 2010 výsadba klanoprašky čínské (Krakonošovo zahradnictví - Jilemnice), meruzalky červené a aktinídie význačné 'Weiki' (Droždín).

25. 6. 2010 výsadba jeřábu ptačího sladkoplodého 'Edulis' z Droždína.

12. 7. 2010 začínám včelařit (pořízení dvou oddělků s matečníky od Ing. Pavla Nováka z Třeště).

5. 8. 2010 druhé kosení.

29. 8. 2010 pořízení dvou koťátek Žuka a Bžuka.

12. 10. 2010 výsadba trvalek z Trvalkové školky Florianus: kopretina řimbaba, třapatka nachová, svatolína cypřišovitá, šanta kočičí, řepík lékařský a ožanka kalamandra.

4. 11. 2010 zhotovení skalky a výsadba jahodníku měsíčního a trvalek z Trvalkové školky Florianus: kakost krvavý, rozrazil lékařský a plamenka šídlovitá.

8. 11. 2010 pozorujeme před oknem na borovici párek králíčka obecného, jak se motýlkovitě třepotá u konců větví a vyzobává různé 'breberky'.

12. 11. 2010 výsadba lékořice lysé na skalku.


18. 1. 2011 obnova kompostéru.

20. 3. 2011 výsadba pěti semenáčků ostružiníků.

22. 3. 2011 výsadba levandule lékařské z Ledče nad Sázavou.

22. 3. 2011 výsadba cibule sibiřské z Kožlí.

29. 3. 2011 výsadba šalvěje muškátové a tymiánu obecného (sazenice ze semínek) na bylinkovou spirálu a na skalku.

30. 3. 2011 zpravokořenění jabloně 'Bohemia' (Jural).

31. 3. 2011 osetí vyvýšeného záhonu zeleninovo-bylinkovou polykulturou: lebeda zahradní červená, rukola setá, měsíček lékařský, koriandr setý (Klínarka); lebeda zahradní zelená (Šumava); ředkev 'Mnichovská pivní', mrkev 'Ukrajina', mangold 'Bunt Bright Light', tuřín 'Těrchová' (Gengel); pastiňák setý, špenát setý 'Matador', cibule kuchyňská 'Alice', ředkvička 'Mária', salát hlávkový 'Král máje' (Semily - nemořená semínka); vodnice (bio), petržel zahradní kořenová (Semo).

1. 4. 2011 zpravokořenění jabloně 'Průsvitné letní' (Jural).

Výsadba pažitky (ze sadu v Třešti) na bylinkovou spirálu, pod ořešák královský a do děravého hrnce.

3. 4. 2011 výsadba cibule šalotky 'Mičurinka' (Gengel) a česneku viničního (Planta naturalis) mezi jahody.

Výsadba sněženky podsněžníku z Ledče nad Sázavou.

11. 4. 2011 tvorba vyvýšeného záhonu a la Sepp Holzer. Sklon záhonu mírnější (okolo 45°), šířka 1,3 m, výška 0,5 m, délka 4,5 m.

22. 4. 2011 výsadba a osetí vyvýšeného záhonu.Návrh zahrady V Klínarce, Tomáš Svoboda, 30. 5. 2009Přírodní zahrady © Tomáš Svoboda, 2009 - 2015