Úvodní     Přírodní zahrada     Návrhy - realizace     Foto     Jedlý balkon     Kontakt

V Klínarce     Na Svobodném bydle    



Bezorebné políčko



2013

Letos jsme na stejné políčko vysázeli stejné živinomilné druhy, jako minulý rok, ale přidali jsme k nim bylinky měsíček a lichořeřišnici. Políčko jsme jen zamulčovali a udělali hnízda, do kterých jsme přidali po dvou lopatách zeminy. Úroda byla stejná jako loni. Slimáci úřadovali stejně jako loni. Příští rok plánujeme na slimáky indické běžce... A pěstovat zde budeme brambory.


Zbylá stébla technického konopí - zimní jaro (27.3.2013)      Příprava hnízd k sázení (5.6.2013)      Dýně, patizony, cukety a technické konopí s měsíčkem lékařským (26.9.2013)

Letos jsme políčko rozšířili o bramborové pole. Na posečenou trávu jsme rozhodili vyzrálý hnůj a do něj 'naházeli' brambory, vše jsme zamulčovali pořádnou vrstvou slámy. Trvalo víc jak měsíc, než brambory slámou prorostly (až během června). Vlivem velké nastýlky (mulče) jsme se o brambory až do jejich sběru nemuseli vůbec starat. Úroda byla zhruba dvojnásobek toho, co jsme vysadili. Tam, kde bylo hnoje více, byly bramory velké a ve větším počtu. Kde bylo hnoje méně, byly brambory menší a bylo jich méně. Letos nebyl pro brambory dobrý rok vlivem deštivého května, kdy brambory na polích hodně zhnily. U bezorebné metody pěstování brambor s nadměrnou vlhkostí a hnitím problém není. Některé brambory před vyklíčením sice v mulči sežraly myši, ale nebylo jich mnoho. Po sklizni jsme políčko pokryli vrstvou čerstvého koňského hnoje a zamulčovali senem. Příští rok zde budeme pěstovat dýně, cukety, patizony, slunečnici, technické konopí a kukuřici s příměsí měsíčku a lichořeřišnice.


Výsadba brambor do vyzrálého hnoje a mulčování slámou (1.5.2013)    Měsíc po výsadbě se teprve začíná objevovat vlivem vyššího mulče nať (5.6.2013)    Bramborobraní (26.9.2013)    Bromborobraní (26.9.2013)    Opar nad Třeští (20.10.2013)    Hnojení pro příští rok koňským hnojem (20.10.2013)    Mulčování senem (20.10.2013)

2012

U bezorebného políčka se tolik nenadřete, nedemolujete půdní struktury a nezabíjíte půdní organismy. Naopak bezorebnou metodou půdu efektivně zúrodňujete. Při pěstování plodin je ale potřeba dodržovat určitá pravidla. První rok pěstujeme plodiny, které mají rády hodně živin (plodová zelenina, konopí, kukuřice, slunečnice...). Druhým rokem můžeme přidat košťáloviny. A až třetím rokem pěstujeme ostatní zeleninu a obilniny. Políčko samozřejmě dále přihnojujeme (organické zbytky, kompost, jíchy, biouhel, zelené hnojení...) a provzdušňujeme rycími vidlemi. Věřím, že po několika letech lze na takovém políčku, plného života, použít Fukuokovu bezorebnou metodu pěstování obilí.

Bezorebné políčko jsme zakládali na jižní straně pozemku. Nejdříve jsme vytyčenou plochu louky provzdušnili rycími vydlemi. Na provzdušněnou plochu jsme rozprostřeli menší vrstvu napůl vyzrálého koňského hnoje. Na tuto vrstvu jsme položili kartony a na ně dali větší vrstvu hnoje. Celé políčko jsme pak zamulčovali slámou. Posledním krokem před 'osetím' políčka bylo vyhloubení hnízd ve slámě a hnoji v rozestupu asi 0,5 m. Do každé z děr jsme nasypali 2 lopaty zeminy. Do zasypaných děr jsme 'zamáčkli' po třech semínkách jednotlivých plodin, které mají rády hodně živin. Ze severní strany jsme vyseli technické konopí, kukuřici a slunečnici, čímž jsme vytvořili sluneční past pro dýně a melouny vyseté z jihu.

Fotografie z úrody jsme nestihli pořídit. Vzcházející plodiny nám měli tendenci požírat slimáci a pozdní mrazíky, a tak jsme postupně dosívali, hlavně dýně. Na podzim jsme sklidili celkem slušnou úrodu dýní a bohatou úrodu technického konopí. Ostatní plodiny slimákům a mrazíkům neunikly. Políčko máme v plánu postupně rozšiřovat.


První vrstva hnoje (15. 4.)      Druhou vrstvu tvoří kartony, třetí silnější vrstva hnoje (15. 4.)      Zamulčování slámou (1. 5.)      Zamulčování slámou (2. 5.)      Hnízda se zeminou připravená na osetí (2. 5.)     





Přírodní zahrady © Tomáš Svoboda, 2009 - 2015